Antena GP na 20/40m portable

Opisana poniżej wersja anteny terenowej w tym wykonaniu została zmontowana z posiadanych materiałów, przeszła pozytywnie próby, na razie na zadrzewionej działce więc w nie najlepszych warunkach. Montaż anteny zajmuje kilka minut. Przy nie najlepszych warunkach propagacyjnych (QSB) udało się w testach przeprowadzić łączności na 20m ze stacjami SM (59) oraz DE (59+5). Testowana wersja ¼ długości fali z przeciwwagami, przygotowana do rozbudowy np. na 5/8 lub inne pasma na tej samej podstawie ale to wszystko zależy od długości rurek i przeciwwag.

SWR w paśmie 20m

Dla pasma 40m do głównej rurki 30mm dodałem 3 odcinki 3-metrowe stopniowanych rurek o średnicy 25/20/15m i po dostrojeniu wygląda jak niżej. W innej lokalizacji przedłużę przeciwwagi, są przygotowane wystarczy dokręcić. Przeprowadzone kilka testowych QSO z dobrymi raportami od stacji EU.

SWR w paśmie 40m

Antena jest prostej i sprawdzonej konstrukcji: rura + przeciwwagi, technicznie będzie jeszcze udoskonalana ale od czegoś trzeba zacząć. Podobne konstrukcje klubowych Kolegów używaliśmy w terenie. Koncepcja przewiduje montaż anteny na różne częstotliwości gdzie najważniejsze w pracy terenowej to szybki montaż bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Najgrubsza rura o długości 2m i średnicy 30mm została przecięta (0,5m +1,5m) i połączona teflonowym wałkiem o średnicy 26mm z przerwą ok 2cm. Ta typowa średnica dostępnych w specjalistycznych sklepach wałków idealnie spasowała dwie rurki o grubości ścianek 2mm. Na zdjęciach poniżej wersja robocza, dalej finalna.

wersja testowa
wersja testowa

W moim przypadku dla pasma 20m promiennik ma 4,36m +10cm do gniazda oraz 4 przeciwwagi 4,90 (poziomo) + 50cm pionowo do zacisków. Teflonowa płyta pewnie będzie docelowo zastąpiona obudową z zaciskami i gniazdem. Te wymiary w każdym miejscu będą inne, należy poświęcić chwilę na szybkie jej dostrojenie. Przeciwwagi podczas strojenia można zagiąć bez ucinania więc warto mieć dłuższe. Poza tym na końcach posiadają złączkę do przedłużenia np. o następne 5m dla pasma 40m. Przewód gorący jest w tym rozwiązaniu odkręcany od anteny na potrzeby testowe, np. dodanie cewki.

wersja finalna
wersja finalna z widokiem puszki
puszka z podłączeniem przed zabezpieczeniem

Pierwsza sprawa to szybki montaż podstawy anteny w terenie. Do tego celu wykorzystałem stojak do wiertarki a dokładnie jego aluminiową podstawę. Rura w oryginalnym stojaku miała średnicę 25mm więc została wymieniona na rurę aluminiową o długości ok 100cm. W środku dla wzmocnienia włożyłem rurę o średnicy 20mm i długości też ok 100cm więc ok 50cm wystaje „pod uchwytem” i zapewnia połączenie z ziemią. Rurki od strony ziemi zostały nacięta pod kątem 45 stopni dla łatwiejszego wbicia w ziemię i skręcone na stałe z uchwytem. Płaszczyzna pozioma po uchwycie od stojaka wiertarki pozwala na łatwe wciśnięcie nogą w ziemię i zachowanie niezłej stabilności całej podstawy anteny a antena jest po prostu nałożona z góry. Otwory w podstawie można wykorzystać do zamocowanie jakiegoś zawiasu, przydatnego szczególnie do postawienia dłuższej anteny o długości powyżej 10m, temat do opracowania.

Opisany egzemplarz stroi się bardzo szybko. W górnej części dolnego elementu promiennika (w zasięgu ręki) pasował zacisk rowerowy więc strojenie zajmuje niewiele czasu. Do mniejszych średnic niestety takich zacisków w rowerach raczej nie ma więc warto zakupić opaski zaciskowe ze stali nierdzewnej z motylkiem.

O ile dolna rurka o średnicy 30mm praktycznie powinna mieć długość 2m (łatwość strojenia), to pozostałe ze stopniowaną średnicą mogą mieć długość 3m ale to już zależy od pasma, docelowej długości anteny i możliwości transportu.

Przy większej wysokości anteny wskazane mogą być odciągi. Do tego celu wykorzystałem hydrauliczny łącznik do klejonych rurek – cztery wejścia. Idealnie pasuje na rurkę o średnicy 20mm, z boku jest mocowanie do odciągów, po dwa z każdej strony. Taki łącznik należy dobrać odpowiednio do rurki, dostępne w specjalistycznych sklepach i marketach budowlanych.

Widok z boku z jednej strony
Przed naciągnięciem odciągów, wys. ok 5m

73, Grzesiek

Ostatni post