Korzystając z pomysłów Kolegów klubowych, postanowiłem zbudować kompromisową antenę 160–80–40m END FED ANTENNA wg. G0CSK. Przy okazji przedyskutowaliśmy także nieco inne rozwiązanie: Antena Half Sloper Multiband – Janusza SP5JXK. Ze względu na dostępne miejsce i możliwości, zdecydowałem się na wersję zasilaną od ziemi wg. G0CSK.
Priorytetem były pasma: 160-80m, na 40m mam inną antenę typu dipol więc to pasmo jest po prostu przy okazji. To drugie podejście do tej anteny, opiszę to co okazało się istotne aby zaoszczędzić czasu, szczególnie chętnym do jej budowy.
Najważniejsze wnioski to:
1. Zapewnienie bardzo dobrego uziemienia w miejscu zasilania to podstawa i od tego należy zacząć. Na koniec dodałem jeszcze przeciwwagę o długości ponad 10m w kierunku przeciwnym do anteny co poprawiło SWR, szczególnie na 80 i 40m. Jej długość będę jeszcze w wolniejszej chwili próbował dobrać, może mieć wpływ na te pasma. Główne uziemienie to szpilka na głębokość ok. 7,5m, podłączone bednarką do drugiej szpilki 1,5m przy budynku. Bednarka na zdjęciu do zakopania jak będzie można wbić szpadel w ziemię, na razie ziemia jest zmarznięta.
2. Długość przewodów ostatecznie jak opisie, drobna korekta długości linki na 160m. W pierwszej wersji były spore cięcia przewodu więc wróciłem do pierwotnych wymiarów. Kluczem w tym przypadku okazał się odpowiedni trap na 80m.
3. Zmianie uległ trap na 80m. W pierwszej wersji miał 23 zwoje (rezonans 3,25 MHz), w drugiej 20 zwojów (rezonans na 3,5MHz) a ostatecznie 18 zwojów i bez korekty przewodu pomiędzy trapami, finalnie rezonans jest na 3,75 MHz i tak na razie zostanie. Szczegóły nawinięcia trapa na stronie autora. Należy zwrócić uwagę, że w obydwu wersjach G0CSK i SP5JXK, trapy na 40m są identyczne ale różnią się na 80m (3 zwoje różnicy) a u mnie jest jeszcze inny – 5 zwojów mniej od trapa G0CSK.
Generalnie miejsce zawieszenia u mnie jest tylko jedno, dłuższy odcinek jest równolegle do ziemi a nie pod kątem do góry jak u Autora, nie mam możliwości porównania w innej konfiguracji. Antena od strony zasilania jest podwieszona pod lekkim kątem do góry na ok 7-8m nad ziemią i od bloczka wisi dalej poziomo na podobnej wysokości. Całość kabla zasilającego do miejsca zasilania anteny jest wykonana z jednego odcinka kabla RG58, bez żadnych zbędnych złączek. Pomiary przyrządem AA-600. Więcej szczegółów na zdjęciach poniżej. Pomiary w kolejności: całość / 160 / 80 / 40m.
73, Grzesiek, SP5LGN