Przełącznik TRX-ów i anten wykonany został z łatwo dostępnych elementów, sterowany jest napięciem 12VDC a dokładnie 13,8V z głównego zasilacza do zasilania transceiverów. Jego podstawowa funkcja to wygodne przełączanie bez wstawania od biurka urządzeń i anten – w jednym czasie zawsze jeden transceiver jest podłączony do jednej anteny. Pozostałe gniazda są zwarte do masy. W moim przypadku wyłączenie zasilacza powoduje automatycznie brak napięcia w przełączniku i wszystkie gniazda są zwarte/uziemione.
Zastosowane elementy: obudowa z kawałka aluminiowego ceownika 60x40mm, przekaźniki OMRON G2R-1-E 12VDC zdolne do przełączania mocy 1kW, gniazda antenowe złocone z teflonem, gniazdo 9PIN do podłączenia sterowania przekaźnikami, obudowa na biurko z dwoma przełącznikami 5-cio pozycyjnymi (w jednej pozycji nie podają napięcia na przekaźniki), kondensatory 47nF podłączone równolegle z cewkami przekaźników.
Po zmontowaniu dokonane pomiary w zakresie do 30 MHz, wyniki jak poniżej.
Poniżej także kilka zdjęć ze szczegółami. Po zaprojektowaniu płytki wykonała profesjonalna firma. Płytka została przecięta i obie części (TRX/ANT) podzielone są pełną przegrodą oraz połączone rozłączanym w razie potrzeb w sezonie burzowym krótkim odcinkiem kabla koncentrycznego RG-213. Całość obudowy znajduje się w rogu pomieszczenia i jest uziemiona grubszym przewodem miedzianym o długości ok 1,5m z instalacją uziemienia, znajdującą się za ścianą na zewnątrz budynku. Należy kierować się zasadą możliwie jak najkrótszego połączenia z uziemieniem.